Ana Sayfa  »  Haberler  »  Haber Detay

Doğa Gezisi

                 Doğa - Çevre ve Orman Sevgisini sivil topluma aşılayarak bu konuda bilinçli kamuoyu oluşturmak, Derneğimizi tanıtmak amacıyla düzenlenen programlı doğa gezisi Ordu ili Aybastı ilçesi Perşembe yaylasında 21.07.2019 günü gerçekleştirilmiştir.

                 Perşembe yaylası bakanlar kurulu kararıyla turizm merkezi olarak tescil edilmiş olup, bu yörede yağmur ve eriyen kar sularının alüviyal yapıya sahip yayla toprağında S ve U şeklinde oluşturduğu doğal Menderesleri ile tanınmaktadır.

                 Yörenin Milli Park olması için çalışma yürütülmektedir. Yaylada hayvancılık yapılmakta, buradaki meralarda otlayıp, beslenen kuzu - sığır v.s. hayvanların etleri çok lezzetli olup, yayla camış yoğurdu ile de meşhurdur.

                  Ayrıca yaylada bulunan gölet doğaya ayrı bir güzellik vermekte, gerek yöre insanı gerekse dışarıdan gelenler yoğun kalabalık oluşturmaktadır.

                  Türklerin Anadoluya geldikten sonra Karadeniz bölgesine giriş kapısı olarak tanımlanan Perşembe yaylasında 1105 yılında Trabzon Rum Devletinin 70 bin kişilik ordusu ile Danişment Gazinin komutanı Emir KÜMBET komutasındaki 10 bin kişilik ordu arasında geçen çok kanlı bir savaş sonucunda Emir KÜMBET beraberinde 6 bin kişi Şehit düşmüştür. Danişmentler yenilerek geri çekilmek zorunda kalmıştır.

                  Burada Şehit olan 6 bin kişinin anısına (isimleri bilinmemektedir) Aybastı Belediyesi temsili olarak büyük bir Şehitlik tesis etmiştir. Yöreye gelenler bu Şehitliği de ziyaret etmektedirler.

 

 


22.7.2019

Bu yazı 578 kez okundu...