Ana Sayfa  »  Haberler  »  Haber Detay

Bolu ili Göynük İlçesinde Çıkan Orman Yangını Hakkında Rapor

Bolu İli Göynük İlçesi İbrahimözü Köyü Safranlar Mahallesi Doğan Deresi Mevkiinde Çıkan Orman Yangını Hakkında Rapor

                                                                   Kanber ÖZTOPRAK

 

Giriş: Türkiye Ormancılar Derneği Genel Merkezinin talebi ve görevlendirilmesi üzerine TOD Bolu Temsilcisi olarak 09.09.2017 günü yangın mahallinde yapılan gözlem ve incelemeler sonucunda aşağıdaki rapor hazırlanmıştır.

İnceleme: Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Göynük Orman İşletme Müdürlüğü Hacımahmut Orman İşletme Şefliği dahilinde kalan İbrahimözü köyü Safranlar Mahallesi Doğanderesi mevkisinde 193,194,195,196,197 nolu bölmelerde 03 Eylül 2017 Kurban Bayramı’nın 3. Günü Taraklı yolu kenarında bulunan otlara atılan izmaritle başlayan orman yangını çıkmıştır. Yangın Kızılçam ve Karaçam ağaçlarından oluşan ormanda hızlı şekilde yayılarak büyümüştür. Ormanlık alanda 3 farklı bölgeye yayılan ve yapılan çalışmalar sonucu 2 bölgede kontrol altına alınan orman yangını, 04 Eylülde öğle saatlerinde rüzgârın şiddetini artırmasıyla tekrar başlamıştır. Bölgeye sevk edilen yangın söndürme helikopterleri ve itfaiye araçları ile yangın söndürme çalışmaları gece geç saatlere kadar devam etti. Yangın gece saat 23.00 sıralarında tamamen kontrol altına alınmıştır. Yangın söndürme çalışmalarına Eskişehir, Balıkesir, İstanbul, Ankara, Zonguldak, Sakarya, Bilecik illerinden Orman Genel Müdürlüğü ekipleri ile belediye ekipleri, özel şirket ve şahıs iş makineleri ve vatandaşlar katılmıştır. 220 tane orman ve belediye itfaiye ekibi, 33 arazöz, 14 tane büyük su tankeri ve 6 tane helikopter, 6 dozer ve diğer iş makineleri yangın söndürmede yoğun şekilde çaba sarf etmiştir. Yangın yerleşim yerlerini tehdit etmiş, ancak ekiplerin ve vatandaşların yoğun çabası sonucunda herhangi can ve mal kaybının olmamıştır. Yetkililerce basına verilen ilk demetçe yanan orman alanı 100 hektar olarak belirtilmişse de yangında 220 hektarlık karaçam ve kızılçam ormanı zarar gördüğü tahmin edilmektedir.  Sahaların tekrar eski haline gelmesi için çalışmalara başlanmış olup, sahanın hemen boşaltılması akabinde de sonbahara girerken toprak işlemesi ve ilkbaharda da dikimini tamamlanması amaçlandığı Bölge Müdürlüğü yetkililerince belirtilmiştir.

Sonuç: Sosyal Medya ve Kamu Kurum Yetkililerinin açıklamalarına göre yangının Göynük Taraklı yolu güzergahına atılan bir sigara izmaritinden başladığı çevredeki ormanlar 1970’li yıllarda ağaçlandırıldığından süratli bir şekilde tepe yangınına dönüşerek devam ettiği yangının önce kontrol altına alındığı ancak 04 Eylül günü öğlen saatlerinde rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle tekrar başladığı 220 hektar civarında bir ormanlık alanın yandığı yanan alanın üzerinde orman işletme müdürlüğünün elemanlarının ağaçlandırma maksadıyla yanan sahayı orman envalinden boşaltma çalışmalarına başlandığının görüldüğü gerek söndürme gerekse yanan alanı ağaçlandırma amaçlı çalışmalarda orman idaresinin gerekli gayret ve çabayı gösterdiği gözlemlenmiştir. İş bu rapor tarafımdan hazırlanmıştır. 10 / 09 / 2017

 

                                                                                                                       Kanber ÖZTOPRAK
                                                                                                                       TOD Bolu Temsilcisi

   1. Yangının başladığı nokta
  2. 1970’li yıllarda dikilip tamamen yanan ab ve b çağındaki meşcereler
  3. Yangın zarar verdiği ormanlık alan ve yerleşim yeri


 


27.9.2017

Bu yazı 2074 kez okundu...