Ana Sayfa  »  Haberler  »  Haber Detay

Muğla İli Menteşe İlçesi, Zeytinköy Orman Yangını

MUĞLA İLİ MENTEŞE İLÇESİ ZEYTİNKÖY MEVKİİNDE

ÇIKAN ORMAN YANGINI HAKKINDA RAPOR

GİRİŞ:

            Türkiye Ormancılar Derneği Genel Merkezi’nin talimatı ve görevlendirmesi üzerine, 06 Eylül 2017  tarihinde Muğla ili, Menteşe ilçesi, Zeytinköy mahallinde çıkan orman yangını hakkında yapılan inceleme, görüşme ve yangın ile ilgili belgeler temin edilerek  aşağıdaki rapor hazırlanmıştır.

İNCELEMELER:

Yangın Yerinin Tanıtımı

            Yangın, Muğla İşletme Müdürlüğü, Denizova Orman İşletme Şefliği’nin 87 numaralı bölmesi dahilinde Z-1 meşçere tipindeki Zeytinköy mahallesi yerleşim alanının yaklaşık 150 m güneyinde  Killik dere mevkiinde 06.09.2017 tarihinde saat 13:39’da başlamış, saat 13:40’da yangın ihbarı alınmış ve  ilk müdahale Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından saat 14:05 ‘de yapılmıştır. Ancak yangın, rüzgar, köy ziraat alanlarındaki kuru otlar ve elverişsiz  arazi şartları nedeniyle ilerlemiş, tamamen ormanla çevrili ve meyilli bir arazide yerleşim gösteren Zeytinköy mahallesindeki  ev,ahır,samanlık ve evlere bitişik alanda bulunan yakacak odunların tutuşmasına neden olmuştur. Yangına 1. Derecede hassas olan bu mevkiide kızılçam koru ve bozuk koru  ormanları mevcut olup,  iklimin çok kurak geçmesi nedeniyle köy ziraat alanları ile  civardaki   kuru otlar ve  orman alanlarının  iç içe geçmiş olması, rüzgarın da etkisiyle yangının şiddeti artmıştır.

Yangın Hakkındaki Gözlemler Ve Değerlendirmeler:

            Yangının çıkış nedeni tahminlere göre, Zeytinköy mahallesi yerleşim yerinin güneyinde ziraat arazisi içinde dikkatsizlik ve ihmal nedeniyle çıktığı değerlendirilmektedir. Yangın çıkış nedeni hakkındaki soruşturma devam etmektedir.

            Yangının ilk çıktığı 06.09.2016 tarihinde saat 13:40 civarında hava sıcaklığının  mevsim normallerinin üstünde 24°C  olduğu, nispi nem oranının % 60’ın altında olduğu gözlemlenmiştir. Aynı gün o mevkide yangının devam ettiği saatlerde değişik yönlerden olmak üzere rüzgarın  5 km/saat hızla estiği tespit edilmiştir. Saat 13:39 da başlayan yangın ilk periyotta Muğla İşletme Müdürlüğü, Denizova İşletme Şefliği dahilinde 87-93-60-94 numaralı bölmelerde  yaklaşık 93 hektar ormanlık ve ziraat alanı ile iskan alanında  etkili olmuş ve zarar vermiştir.

Aynı gün saat 23:00 civarında rüzgar şiddetinin 50-60 km/saat ‘ a çıkması ve değişik yönlerden esmesi nedeniyle yangından etkilenen alan Denizova İşletme Şefliği ve Milas Orman İşletme Müdürlüğü Ören İşletme Şefliğinde  yaklaşık  450 hektar a çıkmış olup, bu alanın 250 hektarı  ormanlık, 200 hektarı ziraat ve iskan alanı olarak belirlenmiştir.

Yangının  Z-1 meşçere tipindeki kuru ve kolay tutuşan ziraat arazisinden çıktığı, ziraat alanlarıyla bitişik ormanlık alana sıçradığı, örtü ve tepe yangını olarak devam ettiği değerlendirilmektedir. Yangının öncelikle kuzeye ve doğuya doğru ilerlediği,zaman zaman rüzgarın yön değiştirmesiyle her yöne kısa sürede yayıldığı anlaşılmaktadır. Arazinin yüksek meyilli, sarp ve kırıklı olması, iskan alanındaki yapıların ahşap ağırlıklı ve yakacak odun kümeleriyle iç içe olması, yangının kontrol altına alınması ve söndürülmesi çalışmalarını olumsuz olarak etkilemiştir.

Yangın 07.09.2017 tarihinde saat 11:00’da kontrol altına alınmıştır. Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü dahilindeki ilk müdahale ekipleri ve araçları ile müdahale edilmiş, yangının ilerlemesi nedeniyle   Antalya, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya ve Bursa  Orman Bölge Müdürlüklerinden yardım istenmiş, toplam  79 adet arazöz, 35  adet su ikmal aracı, 10 hizmet aracı, 20 ilk müdahale aracı, 3 minibüs,15 dozer,15 treyler, 4 yakıt tankeri, 14 helikopter, 4 uçak, 23 adet teknik personel, 14 memur ve 422 adet yangın işçisiyle yangının kontrol altına alınması ve söndürme çalışmaları sürdürülmüştür.

Yapılan tüm müdahale, mücadele ve çalışmalara rağmen 06.09.2017 tarihinde başlayan ve 09.09.2017 tarihinde tamamen kontrol altına alınarak söndürme ve soğutma çalışmaları devam eden orman ve köy yangını sonucunda, 250 hektar koru ve bozuk koru kızılcam ormanı, 200 hektar ziraat ve iskan alanı ile 51 ev, 10  ahır, 2 depo, 2 merkep, 1 büyükbaş ve  4 adet küçükbaş hayvan ile 120 adet arı kovanı telef olmuş,  90 adet  küçük baş hayvan da  kaybolmuştur.

SONUÇ:

                Muğla ili, Menteşe ilçesi, Zeytinköy mahallesi mevkiinde çıkan orman yangınının dikkatsizlik ve ihmal sonucunda çıktığı değerlendirilmekte olup, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiği bilgisi alınmıştır.

Yangın sosyal medyada geniş kapsamlı olarak yer almış, 10 Eylül 2017 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı, Orman Genel Müdürü, Muğla Valisi, Muğla Büyükşehir ve Menteşe Belediye Başkanları, Muğla Orman Bölge Müdürü ve Yardımcıları Zeytinköy mahallesinde incelemelerde bulunmuştur. Yangından zarar gören köy halkının barınacağı konteynerlerin kurulduğu görülmüştür.

Yangından zarar gören ve hayatiyetini kaybeden ağaçların tespiti çalışmaları devam etmekte olup, yanan ağaçlar kesildikten sonra ağaçlandırma çalışmalarına başlanacağı bilgisi alınmıştır.

Yangınla mücadele, kontrol altına alma ve söndürme çalışmalarında Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün, komşu Orman Bölge Müdürlüklerinden aldığı araç ve personel desteği ile başarılı olduğu ve gerekli önlemlerin alındığı anlaşılmıştır.

 Fahri KARAGÜLLE
  Orman Yük. Müh.
TOD Muğla Temsilcisi

 

 

 


25.9.2017

Bu yazı 1884 kez okundu...