Ana Sayfa  »  Haberler  »  Haber Detay

COP12 VE SAY EXPO'DA TOD

11 Ekim 2015, Pazar

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 17 Haziran 1994 yılında Paris’te kabul edilmiştir. Sözleşme 115 ülkenin imzalamasıyla 26 Aralık 1996’da yürürlüğe girmiştir. Bu güne kadar 195 ülke ve Avrupa Birliği sözleşmeye taraftır. Ülkemiz, 11 Şubat 1998 tarih ve 23258 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 4340 sayılı Kanun ile sözleşmeye taraf olmuştur. 

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) organlarından olan ve iki yılda bir gerçekleştirilen, son olarak 2013 yılında Namibya’nın ev sahipliği yaptığı COP (Taraflar Konferansı)’nın 12.’si bu sene ülkemizde ve başkent Ankara’da gerçekleştirilmektedir. 12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında pek çok yan etkinlik ile sürecek olan Konferans’a geçilmeden önce 11 Ekim 2015 Pazar günü daha önce merkezi Almanya, Bonn’da bulunan UNCCD’ye akreditasyon başvurusu ön kabul gören ve akreditasyonu COP 12 Konferansı’nda oylanacak olan Türkiye Ormancılar Derneği’nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerden Hükümet Dışı Kuruluş (HDK) ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK)  1 gün önceden gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi.

11 Ekim Pazar Günü saat 09:00-18:30 arasında, ATO Congresium’daki MET 8 salonunda COP 12 konferansı UNCCD’ye taraf çeşitli ülkelerden 100 civarında HDK ve STK temsilcileri bir araya geldiler. Toplantıya Türkiye Ormancılar Derneği’ni temsilen II. Başkan Nihat ÖZ, Yönetim Kurulu Üyesi M. Metin AVŞAROĞLU ve Dernek Müdürü Serkan AYKUT katıldılar. Açılış konuşmasını Orman ve Su İşleri Bakanlığı adına ÇEM Genel Md. Yrd. Mehmet NAKKAŞ yaptı. UNCCD Hükümet Dışı Kuruluş (HDK) ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) İletişim Sorumlusu Marcos MONTOIRO’nun UNCCD ve COP 12 hakkında genel bilgilendirmesi sonrasında görüşler açıklandı.

Öğleden sonra çalışma grupları oluşturularak farklı kıtalardan gruplar oluşturuldu. Türkiye olarak WEOG (Batı Avrupa ve Diğer Ülkeler) Çalışma Grubu’nda ilk çalıştaya katıldık ve COP 12 çalışma organlarının genel işleyişi hakkında bölgesel olarak nasıl katılım sağlanabileceği tartışıldı. Bu konular aynı zamanda COP’un iki bağımlı çalışma alanı olan CRIC (The Committee for the Review of the Implementation of the Convention / Sözleşmenin Uygulamalarının Gözden Geçirilmesi Komitesi) ve CST (The Committee on Science and Technology / Bilim ve Teknoloji Komitesi) ile ODS (Open Dialogue Session/Açık Diyalog Oturumu), ECO Bulletin (STK çalışmaları hakkında günlük yayın), Statements (Genel Kurul açılışında sunulacak metnin hazırlanması), COW (Comittee of the Whole/Toplam Değerlendirme Komitesi) şeklindeki çalışma gruplarında görev almaları istendi. 

TOD olarak HDK ve STK ortak metni için yenilenebilir bir kaynak olarak ahşabın günlük hayatta daha çok tercih edilmesi ve yeşil enerji konularının bütün ülkelerde öne çıkarılması gerektiğini belirterek daha sonra ODS Çalışma Grubu’nda katkı koyabileceğimizi belirttik ve nitekim 15 Ekim 2015 tarihindeki STK’larla açık diyalog oturumunda COP 12 Genel Kurulu’a hitaben Türkiye Ormancılar Derneği adına bir sunum yapma şansı bulduk.

Toplantı sonunda gün boyu toplantılara katılan 70 HDK ve STK temsilcisi ile UNCCD’nin ev sahipliğinde Türkiye Ormancılar Derneği Restoranı’nda verilen akşam yemeğine geçildi. Burada katılımcılar, ülkemizin farklı yörelerinden seçkin bir menü eşliğinde farklı ülkelerden katılımcıların sohbet şeklinde deneyimlerini paylaşma ve işbirliği fırsatları üzerinde görüşme imkanı buldular.

12 Ekim 2015 Pazartesi

Daha önce COP 12 toplantıları ile eş zamanlı gerçekleştirileceği duyurulan SAY EXPO (Sürdürülebilir Arazi Yönetimi Fuarı)’nun resmi açılışının toplantılara ev sahipliği yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 13 Ekim Salı gününe alınması nedeniyle bugün standımızın hazırlıklarını tamamlayarak öğleden sonra COP 12 toplantılarının açılışına katıldık.

2013 yılında gerçekleşen bir önceki konferansın (COP 11) gerçekleştiği Namibya adına COP 11 Dönem Başkanı sıfatıyla Namibya Çevre ve Turizm Bakanı Pohamba SHIFETA’nın açılış konuşmasının ardından delegasyon tarafından COP 12 Dönem Başkanlığı’na Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU seçildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih GÖKÇEK’in sunumundan sonra ise BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) İcra Direktörü Bayan Monique BARBUT tarafından yapılan konuşma ile devam edildi. Fransa Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Nicolas HULOT’ın konuşmalarının ardından delegasyona söz verildi.

BM’nin 6 resmi dili olan İngilizce, Fransızca, Çince, İspanyolca, Arapça ve Rusça’nın yanında Türkçe dilinde anlık çeviri yapılan toplantıda G77 ve Çin Grubu, Latin Amerika ve Karayipler Grubu (GRULAC), Asya Grubu, Avrupa Birliği Grubu, Kuzey Akdeniz Grubu, UNEP (BM Çevre Programı), UNDP (BM Kalkınma Programı) grupları adına ortak metinleri birer temsilci okurken ve Sivil Toplum Kuruluşları adına UNCCD’ye daha önce akredite kuruluş olan TEMA Vakfı Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Duygu KUTLUAY yaptı. Konuşmasına “TEMA ve Türkiye’deki diğer STK’lar adına topraklarına büyük tutkuyla bağlı insanların toprağı olan Anadolu’ya hoşgeldiniz” diyerek başlayan Kutluay 2015 yılının aynı zamanda Dünya Toprak Yılı olduğunu vurguladı. Dünyadaki gelişmeler ve yakın gelecekle ilgili olumsuz projeksiyonlara atıfta bulunarak COP delegelerinden STK’ların sesinin sonuçlarda etkili olması için destek talep etti.

Son olarak Türkiye Ormancılar Derneği’mizin UNCCD’ye akreditasyonu gündeme geldi. Ve ülkemizden 10 yeni kuruluş ile dünyadan toplam 80 yeni HDK ve STK’nın UNCCD’ye akreditasyonu gerçekleşmiş oldu. Böylece ülkemizden akredite kuruluş sayısı 12’ye, dünyadaki toplam akredite kuruluş sayısı da 314'e ulaştı.

STK yan etkinlikleri ve RIO Sözleşmeleri Ortak Toplantılarının yanısıra haftasonu Bolu, Konya gibi çeşitli çevre bölgeleri içeren ekskürsiyon gezilerine kayıtlar da alınmaktadır.

13 Ekim 2015 Salı

Sabah farklı çalışma gruplarının görüşmeleri sürerken öğleden sonra Türkiye Ormancılar Derneği standının da yer aldığı Eskişehir yolunda bulunan ARMADA AVM önündeki SAY EXPO (Sürdürülebilir Arazi Yönetimi Fuarı)’nın resmi açılışı UNCCD İcra Direktörü, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı ve Çölleşme Genel Müdürü tarafından açıldı.

Standımızı ziyaret eden İcra Direktörü Monique BARBUT’a 100 yıla yakın deneyiminden söz ederek çevre ve ormancılık konusunda Türkiye’nin ilk derneği olduğumuzu belirttik. Kendilerine dernek broşürü ve yayınlarımızdan örneklerden takdim ettiğimiz Bayan BARBUT Derneğimizin COP toplantısında da temsil edildiğini ve Derneğimiz hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtirken önceki gün akreditasyonumuz gerçekleştiği için kendileri adına tüm delegasyona teşekkürlerimizi sunduk. Çalışmalarımızla yakından ilgilenen Çölleşme İle Mücadele Genel Müdürü Hanefi AVCI ve beraberindeki heyete de yayınlarımızdan takdim edildi.

Gün boyunca pekçok yabancı delegenin de ziyaret ettiği dernek standımıza aralarında üyelerimiz ve Sinop Temsilcimiz Fatma KARAHAN’ın da bulunduğu Tarım Orman İş Sendikası yönetici ve üyeleri, Dernekler Müdürlüğü yetkilileri, Antalya Üyemiz Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ ve pek çok üyemiz ile COP 12 katılımcıları ve Ankara halkı standımızı ziyaret etmişlerdir.

14 Ekim 2015 Çarşamba

ATO Congresium’da çeşitli toplantılar sürerken STK’ların Genel Kurul’da yapacakları sunumla ilgili olarak 18:00’a kadar İngilizce olarak hazırlayıp STK çalışma grubuna ilettiğimiz sunumumuz ön kabulü yapıldı. Buna göre Dernek tanıtımımızın yanında derneğimizin tarihinde İç Anadolu gibi step ekosisteminde bir orman ekosistemi oluşturmayı ilk kez hedefleyen ve gerçek bir başarı hikayesi olan Atatürk Ormanı (ODTÜ Ormanı) hakkında bilgi verilerek 2015 yılı içinde başarılı bir şekilde sonuçlandırdığımız geniş katılımlı 2015 Ahşap Günü Etkinliği ve önemli sonuçlarından biri olan Eskişehir Barış Ormanı hakkında bilgi verilecektir.

Aynı gün yabancı ve yerli delegasyon ile halkın ilgisi ile karşılaşan TOD standımızda dernek tanıtımımız geniş kitlelere en doğru şekilde yapılmıştır.

15 Ekim 2015 Perşembe

ATO Congresium’da yan etkinlikler Rio Pavilion, Türk Pavilion’da sürerken günün tek genel kurulu olan ve 15:00-18:00 saatleri arasındaki delegasyona sunumda bulunduk. Dernek Müdürü, Orman Endüstri Mühendisi Serkan AYKUT tarafından İngilizce olarak yapılan sunumda özetle şu başlıklar yer aldı:

 

“Türkiye Ormancılar Derneği’nin 26 Aralık 1928 yılında Türkiye’nin ormancılık ve çevre konularında ilk derneği olarak kurulduğu, sürekli yayını olan Orman ve Av Dergisi’nin 1928 yılından beri aynı isimle yayın hayatını sürdürdüğü belirtilirken ormancılık ve çevre konularında pek çok yayını bulunduğu belirtildi. Sunumun diğer kısımlarına devam etmeden evvel Türkiye Ormancılar Derneği Yönetim Kurulu adına duydukları güven nedeniyle delegasyona teşekkür eden AYKUT, COP 12’de UNCCD’ye yeni akredite olmuş bir kuruluş olarak bunun çok motive edici olduğunu ve Türkiye çapındaki geniş örgütlü gücüyle 100 yıla yaklaşan deneyimlerini aktarma şansı bulduklarını belirtti.

Özellikle Çölleşmeye karşı ağaçlandırma faaliyetleri ve genç kuşakları hedef alan aktivitilerden güncel olanlarını aktaran AYKUT, bu amaçla UNDP GEF SGP desteğiyle gerçekleşen projeler sonucu hazırlanan yayınlar, Yenice Ormanlarını Koruyalım Eğitim Seti ve Türkiye’nin ilk 3 Boyutlu Belgeseli olan ve Derneğimizin gayretli çalışmaları ile hazırlanan “Özel Gösterim: Yenice Ormanları Belgeseli” ile “İklim Değişikliğine Uyum ve Azaltım Önerileri: Orman Ekosistemleri”, özellikle 26 Aralık ve 21 Martlarda gerçekleştirdiğimiz fidan dağıtımları, öğrencilerle bilgilendirici doğa gezileri ve Ankara ve şubelerde halkla ve okullarda öğrencilerle bilgilendirici çalışmalarımızdan örnekler sunuldu. Bunun yanısıra Balıkesir Temsilciliğimizin özverili çalışmaları sonucu edindiğimiz Balıkesir Zeytinli’deki Doğa Okulu’nu işletmeye almak için sponsorluk arayışımız olduğu vurgulamıştır.

Bu arada Derneğimizin tarih boyunca en önemli çalışmalarından olan ve ilk kez İç Anadolu gibi step ekosisteminde bir orman ekosistemi oluşturmayı hedefleyen ve gerçek bir başarı hikayesi olan Atatürk Ormanı (ODTÜ Ormanı) hakkında İç Anadolu’nun tarihi geçmişinden bozkıra dönmeden önce ormanlarla kaplı olduğundan başlayarak 50’lerde hızlı kentleşme sonucu su taşkınlarına bir önlem olarak dere ve nehirlerin yer altına alınması ve Eymir Gölü’nü de içeren ve bugün Türkiye’nin ilk kampus üniversitesi olan ODTÜ’nün henüz bu alana taşınmadan Orman Bakanlığı ile ortak olarak başladığımız ağaçlandırma faaliyetlerinden bahsettik. Üniversitenin de bu alana taşınması ile dönemin Rektörü Prof. Dr. Kemal KURDAŞ’ın özverili çalışmasıyla ve TOD ile yaptıkları protokol neticesinde öğrencilerin de bu faaliyetlere katılarak 1961 yılından beri gerçekleşen Ağaçlandırma Bayramı’na geçtiğimiz seneye kadar destek verdiğimiz ve bu önemli projenin Uluslararası Aga Khan Mimarlık Ödülüne layık görüldüğünü izleyenlerle paylaşmıştır.

Yine Derneğimizin önemli bir çalışması olan ve geçtiğimiz sen kamuoyunda oldukça önemli bir yer tutan Doğa ve Kalkınma Sempozyumu ve Doğa Koruma Konulu karikatür yarışmasının sonuçları hakkında bilgi vermiştir.

2015 yılı içinde başarılı bir şekilde sonuçlandırdığımız 93 ülkeden 350 katılımcı ile ülkemizin önemli bir uluslararası faaliyeti olan ‘Ahşap ve İnsanlık’ temalı 2015 Ahşap Günü Etkinliği’nin sanatsal ve bilimsel çıktılarının ötesinde ahşabın gündelik hayatta kullanımının arttırılmasının ancak ve ancak yeni ormanlar kurarak ve mevcutları doğru şekilde koruyarak olacağına atıfla proje ortaklarımız IWCS ve Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ile birlikte Eskişehir’de BARIŞ  ORMANI adı altında önemli bir alanı festival şeklinde 7’den 70’e halkın katılımıyla ağaçlandırdığımızı ifade etmiştir.

Son olarak daha iyi bir gelecek için daha çok BARIŞ ve daha çok YEŞİL ve ORMANLIK ALAN’a gereksinimimiz olduğunu vurgulayarak sunumunu tamamlamıştır. 

S U N U M

16 Ekim 2015 Cuma

ATO Congresium’da COP 12 delegeleri, Rio Pavillion ve Türkiye Pavillion’da Güney Afrika Çevre Bakanı ve Namibya Çevre ve Turizm Bakanı’nın katılımıyla çeşitli yan etkinlikler yanında Genel Kurul öğleden sonra faaliyetlerine devam etmiştir. Aynı zamanda Cinsiyet Eşitliği Günü olan 16 Ekim’de amaç kadınların iklim değişikliğine dayanıklı olmaları ve Arazi Bozulumu Dengelenmesi (LDN)’in tüm taraf ülkelerce kabul edildiği bu günde kadınların bu değişimde önde olması hedeflenmektedir.

 

17 Ekim 2015 Cumartesi

Sabah ATO’daki toplantılar öğlene kadar sürmüş, aynı gün Konya ve diğer teknik geziler başlamıştır. Akşamüzeri Armada AVM önündeki SAY EXPO alanında Senegalli bir müzik grubu halka açık konser vermiştir.

18 Ekim Pazar ve 19 Ekim Pazartesi günü SAY EXPO ve COP 12 çalışmalarına teknik geziler için ara verildi. Daha önce yaptırılan kayıtlara göre katılımcılar Ankara’da ODTÜ Ormanı, Gökçeyurt, Behiçbey, Kurtboğazı, Kızılcahamam, Soğuksu MP; Konya’da Karapınar, Meke Gölü, Mevlana Müzesi ve Bolu Abant ve Gölcük Tabiat parklarına düzenlenen gezilere katıldılar.

 

19 Ekim 2015 Pazartesi

Genel Kurul’un teknik geziler nedeniyle gerçekleşmediği 19 Ekim Pazartesi günü saat 12:00’de Türkiye Pavillion’da Orman Mühendisleri Odası Genel Merkezi tarafından yan etkinlik düzenlendi. OMO’dan Eşref GİRGİN’in özellikle oda eğitim çalışmaları hakkındaki sunumundan sonra Çölleşme İle Mücadele Genel Müdürlüğü’nden Uluslararası Süreçler Şube Md. Mediha HALİLOĞLU tarafından yurtdışından gelen kamu ve diğer kuruluşlara ÇEM tarafından sağlanan eğitimler hakkında bilgi verdiler. Bunun yanında 2011’den beri ÇEM bünyesinde çalışmak üzere yurtdışına lisans mezunu Orman Mühendisi gönderildiğini, bunun için lisans not ortalaması ve sözlü mülakatta gerekli kriterler hakkında bilgi verdikten sonra maalesef son iki yıldır bütün kriterlerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldığını belirttiler. Bu kapsamda bugüne kadar ÇEM adına 40’tan fazla Orman Mühendisliği mezunun bu fırsattan faydalandığını belirttiler. Bu uygulamanın Orman ve Su İşleri Bakanlığı yanında diğer tüm kuruluşlarda da uygulandığını belirttiler.

Öğleden sonra ise yine Türk Pavillion’da UNDP GEF SGP’nin yerel kalkınma hedefli birkaç projesi alanda bunu uygulayan köylü kadınlar ve diğer uygulayıcılar tarafından videolar eşliğinde interaktif bir şekilde sunuldu.

Aynı gün akşam saatlerinde TOD Batı Akdeniz (Antalya) Şubesi Sayman YK Üyesi ve Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Y. Doç. Dr. Ufuk COŞGUN tarafından “Erozyon Önleme Çalışmalarının Önlenmesinde Sosyo Ekonomik Boyutun Entegrasyonu-Antalya Örneği” konulu sunum gerçekleştirildi.

20 Ekim 2015 Salı

20 Ekim Salı günü saat 10:00’da Congresium Oditoryumunda gerçekleşen Üst Düzey Genel Kurula Cumhurbaşkanı R. Tayyip ERDOĞAN’ın konuşmasıyla başlandı. Genel Kurul Başkanlığı’nı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU’nun yaptığı toplantıya onlarca ülkenin Orman ve Çevre Bakanları ile AB temsilcileri katıldı. Diğer BM Ülkeleri ise Büyükelçi seviyesinde katılım göstermiştir.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un mesajının da okunduğu Genel Kurul’da UNCCD İcra Direktörü Bayan Monique BARBUT, G77 Ülkeleri ve Çin adına Benin Çevre Bakanı, Asya-Pasifik Ülkeleri Adına Bhutan Orman Bakanı, Doğu Avrupa Ülkeleri adına Belarus Çevre Bakanı, Güney Amerika ve Karayip Ülkeleri (GRULAC) adına Salvador Çevre Bakanı, AB Ülkeleri adına Lüksemburg Devlet Bakanı, STK ve HDK’lar adına G. Afrika Çevre İzleme Kurulu ve DRYNET üyesi Mr. NOEL söz almışlardır. Mr. NOEL konuşmasında geçtiğimiz Ağustos Ayında İstanbul’da İslam ülkeleri liderlerinin katılımıyla İklim Değişikliği’nin gündeme geldiğini ve orada da ortaya konduğu üzere insanların ormanlara ve içindeki diğer varlıklara baskısının İslam’da da yeri olmadığı, Allah’ın yarattıklarına saygı duyulması gerektiği sonucundan hareketler materyalizmin olumsuz sonuçlarının bütün toplumları olumsuz etkilediğini belirtmiştir.  Sürdürülebilir Arazi Yönetimi (SLM) sosyo ekonomik olarak yaygınlaşmalı ve arazi bozunumu (LD) ile bütün dünyada mücadele edilmelidir.

21 Ekim 2015 Çarşamba

Ankara Anlaşması çerçevesinde Özel Sektör’ün ağırlandığı Genel Kurul toplantısı gerçekleşti. Aynı zamanda derneğimiz ile birlikte UNCCD’ye ilk kez akredite olan TOBB’un Yönetim Kurulu Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU COP 12’de imzaladıkları Ankara Deklerasyonu’nun 2030 yılını hedeflediği  ve bugün arai bozulumunun dünya topraklarının %25’ini tehdit ettiğini ve bunun 40 Milyar USD kayba neden olduğunu belirterek STK ve işçevrelerini de kapsayan diyalog sezonunun çok önemli olduğunu belirttiler. Bunun yanında 480.000 ha’lık özel ormana sahip April Group Firması CEO’su Bay B. S. KHIANG’ın yaptığı sunumda bu alanı iki katına çıkarmak için bir projelerinin sürdüğünü ve eko-restorsyon ve koruma havuzu konularının önemini vurgulamıştır.

22 Ekim 2015 Perşembe

Türkiye Ormancılar Derneği üyesi Muzaffer DOĞRU’nun bizzat hazırlayıp çeşitli ülkelerde uyguladığı “Dağlık Havzalarda Doğal Kaynakların Rehabilitasyonu Çalışmaları için Teknik Rehber” in detayları hakkında sahada birlikte çalıştığı yabancı katılımcılarla birlikte interaktif bir şekilde sunum gerçekleştirmiştir.

Akşam 18:00’de Fransa’dan STK temsilcisi Mr. Patrice’in moderatörlüğünde ve çeşitli ülkelerin Çevre ve Orman Bakanlarının da katılımıyla çeşitli ülkelerde “DESERTIF’ACTIONS” adıyla ve “Topraklarına Sahip Çıkmak İçin Ayağa Kalk” şiarıyla gerçekleştirilen sokak gösterileri ve saha çalışmalarını içeren bir özel video gösterimi gerçekleştirilmiştir.

Saat 20.30’da SEMA Gösterisi tüm COP 12 delegasyonunun başka dünyalara götürdü. Hazreti Mevlana Celaleddin’i Rumi’nin 700 yıl önce ortaya koyduğu Sufi Öğretisinin çek farklı ritüeller içeren ibadetin küçük bir örneği 30 dk boyunca canlı müzik eşliğinde 5 Semazen tarafından gerçekleştirildi. Burada maalesef yan etkinlik olarak COP 12 programına konmayan Anadolumuzun bu önemli öğesi STK’ların kendi aralarında para toplayarak finanse etmesi ve Türkiye Ormancılar Derneği’nin teknik desteği ile UNCCD’nin son anda 11 sanatçı için gerekli izinleri vermesi ile gerçekleştirilebimiştir.

23 Ekim Cuma

TOD’un da 9m2’lik bir standla yer aldığı SAY EXPO sona erdi ve öğleden sonra standımızı sökerek Dernek Genel Merkezi’ne taşıdık. 13 Ekim Salı günü öğlen yapılan resmi törenle açılan SAY EXPO’da TOD standına etkinliklerimizden görüntülerin yer aldığı LED ekranda slayt gösteriminin yanısıra 30 kadar dernek yayınımız sergilendi. Büyük ilgi gören kitaplarımız için TOD Genel Merkezi’ne yönlendirdiğimiz ziyaretçilere Orman ve Av Dergilerimizin son sayıları ile İngilizce ve Türkçe broşürlerimiz dağıtıldı. Üyelerimiz, yerli-yabancı COP 12 Delegasyonu ve halktan oldukça ilgi gören standımızı ziyaret eden yabancı katılımcılardan aldığımız kartvizit ve iletişim bilgileri karşılığında kendilerine Dernek tanıtım materyallerimizin yer aldığı çantaların yanında çeşitli ikramlarda bulunduk.

Saat 15:00’de son COP 12 Genel Kurul toplantısı gerçekleşti. Sabah 8:30’da Yerli ve Yabancı STK’lar olarak üzerinde mutabık kaldığımız ortak İngilizce ve Fransızca metin öğlen saatlerinde COP 12 Sekreteryası’na sunuldu.

Gece 00:30’da sıra geldi. Tüm COP 12 katılımcısı STK ve HDK’lar adına hazırlanan metni tüm STK’ların gerçekleştirilen toplantıdaki ortak tercihi ile Türkiye Ormancılar Derneği Dernek Müdürü Orman Endüstri Mühendisi Serkan AYKUT okudu. Genel Kurul boyunca tüm delegasyon söz alırken pek çok kez maddeler üzerinde son görüşmeler için kısa aralar verilirken Çölleşme Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Gençlik Bildirgesi 2 ODTÜ Öğrencisi tarafından okundu. En son söz hakkı tanınan STK’lar adına metni gece yarısı 00:30’da okuyabildik. Metin için TIKLAYINIZ.

https://civilsocietyatunccdcop12.wordpress.com/2015/10/26/cso-final-statement-at-unccd-cop12/

Image post center

 

Gece boyunca verilen bir arada STK-HDK masasına gelerek bizlere olan desteğini gösteren UNCCD İcra Direktörü Monique BARBUT kapanış konuşmasında şunlara değind: “Bu hafta Ankara sokaklarında gezerken satranç takımı satan bir mağazanın önünde aslında burdaki çalışmalarımızın ne kadar satranç oyununa benzediğini düşündüm. Satranç da bazen hızlı bazen yavaş olabilen kompleks bir strateji gerektirir ve evrende hiçbir parça gereksiz yere bulunmamaktadır. Fakat satranç tahtasında Toprak önemli bir yer tutacak ve hatta Vezir ya da Şah olacaktır. Gelecek 15 yılda Arazi Bozulumu Dengelenmesi (LDN) oyunda temel prensip olacaktır ve erken uyarı sistemleri, güvenli gıda, kaynaklara erişim önemlidir. Bu noktada 30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihleri arasında Paris’te düzenlenecek olan BM İklim Zirvesi’nin oldukça önemlidir” diyerek M. Kemal ATATÜRK’ün “Bilim En Hakiki Mürşittir” sözünü hatırlatarak Türkiye Hükümeti ve COP Dönem Başkanı olan Orman ve Su İşleri Bakanı ile tüm COP 12 delegelerine aktif katılımları ve destekleri için teşekkür etmiştir.

24 Ekim Cumartesi

UNCCD STK ve HDK iletişim sorumlusu Sayın Marcos Montoiro Derneğimizi ziyaret etmişlerdir. Dernek Genel Merkezimiz ve tarihi birikimimizin izlerinden oldukça etkilendiğini belirten Bay Marcos’a Derneğimiz yayını olan İngilizce Kitap ve Broşürlerin yanında çeşitli tanıtım materyallerimizden sunuldu.

 

 

 


19.10.2015

Bu yazı 3468 kez okundu...