Ana Sayfa  »  Haberler  »  Haber Detay

MERDİVENLERİ GÖKKUŞAĞI RENGİNDE BOYAMA EYLEMİNİ BAŞLATAN ÜYEMİZ FARUK HÜSEYİN ÇETİNEL

Babası Tekel Memuru olan,  F.Hüseyin ÇETİNEL babasının görev yaptığı  Kilis’te  doğdu, İlkokulu Elbistan ve Maraş’ta, Ortaokul ve liseyi  ise Maraş’ta ve Silifke’de  okudu. 1972 Yılında İÜ. Orman Fakültesinden  mezun oldu. OGM’ de iki yıl Bölge Şefi, daha sonra  AGM.’ de ağaçlandırma mühendisi olarak  toplam 11 yıl görev yaptıktan sonra sürekli atamalar nedeniyle, memuriyetten istifa  etti.  O günden bu yana özel sektörde çalıştı ve emekli oldu. Halen İstanbul Cihangir’de Salı Pazarı yokuşunda CAFE NOVE isimli yeri işletmektedir.

 

F.Hüseyin ÇETİNEL ses getiren eylemini, neden ve nasıl yaptığını şöyle açıkladı.

"Yaşadığım ve iş yaptığım mahalleyi nasıl güzelleştiririm diye uzun süre kafa yordum. Ağaç dikmek istedim ama toprak yok. Saksı koysam, o kadar saksıya bakmam mümkün değil. Sonunda boyamaya karar verdim.

Yaz aylarında şnorkelle amatörce dalış yaparım, bu dalışlar sırasında güneş ışığının deniz içindeki görüntüsü, çalkantı sırasında olan ışık tayfı, merdivenleri gökkuşağı şeklinde boyama fikrini oluşturdu.

Önce birkaç basamak boyadım, yakınlarım ve mahalleli "güzel olacak” dediler. Onlardan bazıları, genç kızlar, erkekler bana yardıma geldiler, bir hafta içerisinde boyadık.  1500 TL. kadar harcama yaptım. Bütün amacımız çevremizi güzelleştirmek, insanları belli ölçüde mutlu etmekti. Beğenileceğini  umuyordum ama bu kadar değil.

Daha sonra Belediye gelip griye boyayınca üzüldüm. Güzel olmuştu. Bunca çirkinlik, bunca sıkıntı, bunca savaş,  içimizi kararttı. Renkli bir dünya  gözüme güzel  göründü.

O gece Belediye Başkanı beni aradı, çözüm bulmak istiyordu. “Yarın görüşelim dedim”. Ancak  “Hüseyin Abi ne yarını, yarını bekleyecek halimiz yok” dedi. Her tarafta “Yarın boyanı da al gel” çağrıları yapılıyor. Buradan girip Taksim’den çıkacaklar. Tabi böyle şeyler olmamalı” dedi.

Daha sonra Belediye programa alıp, acele boyuyor. Ancak mor renkli boya bulamadıklarından,  merdivenlerde mor renk yok.

Boyadığım Salı pazarı yokuşu merdivenleri, şu anda İstanbul’un en popüler ,  yerli, yabancı insanların hatıra resmi çektirdikleri yerlerinden  biri. Bu nedenle bir çok insan tanıdım. Bu da beni çok mutlu ediyor.

İstanbul da insanlar çok sıkışmış ve sıkılmış durumdalar. Yüksek yapılar, betonlaşma, trafik, gürültü, pahalılık vs. Onlara nefes alacakları, gülümseyecekleri, az bir süre olsa da sıkıntılarını unutacakları bir şeyler yapmak en büyük arzum

Boyama projesi ilk proje idi, şimdi 2. Projeye hazırlanıyorum. Yine kamusal alanda, yine doğal, yine dünyada ilk, bu kez hareketli obje su., aktivite şelale olacak. Beyoğlu belediyesi ile görüştüm olumlu yaklaştılar. Nisan ayında başlamayı düşünüyorum.

Konu görsel ağırlıklı olduğundan yazı yerine daha çok fotoğraflarla  ifade edilmesini daha doğru buluyorum. Onlar her şeyi olduğu gibi anlatıyorlar. Şelale projesini gerçekleştireceğim güne kadar, hepinize saygılar ve renkli günler."

Bizlerde yaşamında arkadaşımıza sağlık ve başarı diliyoruz.

                                                                 TOD MARMARA ŞUBESİ 

 

     

cetinel.huseyin3@gmail.com  

 


Bu yazı 2329 kez okundu...